Dzisiaj jest: 19.04.2025Imieniny obchodzą: Adolf, Czesław, Leon, Włodzimierz

Reklama

Rodzaje altan ogrodowych. Sprawdź jak najlepiej upiększyć swój ogród

19.06.2024

fot. Pixabay
Reklama

Kluczem do dobrego zaaranżowania przestrzeni jest mała architektura. Nieważne czy myślimy o pomieszczeniach domowych, czy o ogrodzie, a jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest altana ogrodowa, która pozwoli Ci przyjąć gości lub zorganizować imprezę na świeżym powietrzu w klimatycznych warunkach. Gdy już zdecydujemy się na zakup lub budowę, należałoby się przed podjęciem decyzji pomyśleć o rodzaju altany, bo sprawa nie jest tak oczywista jakby się mogło początkowo wydawać.

Jak większość spraw, tak również i altan ogrodowych jest kilka, a wszystkie sprowadzają się do sposobu wykonania danego modelu. Pierwszą propozycją są altany drewniane, jedne z  najpopularniejszych w Polsce. Mamy do czynienia z dwoma rodzajami  konstrukcji, te bardziej ażurowe (otwarte) lub zamknięte. Większość  propozycji stworzonych jest z drzew iglastych. Altany drewniane świetnie niekiedy wpisują się w krajobraz danego miejsca, a przy odpowiedniej impregnacji mogą nam służyć wiele lat. Atutem tych altan jest ich ogólnodostępność w wielu sklepach, a ich montaż nie należy do ciężkich wyzwań budowlanych.

Kolejnym rodzajem są altany metalowe. Najczęściej do ich produkcji używa się żelaza, aluminium i stali, co wiąże się z dużym ułatwieniem, gdyż materiały nie wymagają konserwacji i wykazują bardzo dużą odporność na zmiany pogodowe. Wybierając aluminiowe konstrukcje stawiamy na lekkość, w przypadku żelaza i stali odwrotnie. Zauważmy, że altany metalowe potrafią być niekiedy stylowe i wprowadzać do naszego ogrodu ciekawą stylizację.

Najbardziej pracochłonnym rozwiązaniem są murowane altany, z których możemy stworzyć coś w rodzaju pomieszczenia. Do takiej konstrukcji potrzebujemy dużo wolnej przestrzeni, a co najważniejsze wizji jej zagospodarowania, aby w jak najlepszym stopniu konstrukcja współgrała z otoczeniem. Poza walorami związanymi m.in. z rodzinnymi grillami, taka dodatkowa przestrzeń może nam również służyć jako miejsce przechowywania sprzętu i narzędzi.

Najbardziej czasochłonnym rozwiązaniem są konstrukcje metalowych i drewnianych krat, służących do ukierunkowania rosnących pnączy, które z biegiem lat stworzą nam coś w rodzaju „żywej altany”. Aura panująca wewnątrz w pełni wynagrodzi nam czas oczekiwania na efekt finalny i może stanowić raj na ziemi w słoneczne dni, zapewniając chłód.

 

Czytaj również

Balkonowy ogródek: jak zacząć przygodę z uprawą roślin na balkonie?

Marzysz o własnym zielonym zakątku, ale dysponujesz jedynie niewielkim balkonem? Nic straconego! Nawet mała przestrzeń może zamienić się w urokliwy ogród, pełen świeżych ziół, kolorowych kwiatów i soczystych warzyw.

Photo by Brian Babb on Unsplash

Elewacja domu to jego wizytówka, jak również pierwsza warstwa ochronna.

fot. Pixabay

Nic nie łączy wyraźniej więzów rodzinnych, niż wesoły czworonóg wałęsający się po domu, raz po raz oczekujący choćby sekundy atencji z naszej strony.

Reklama