Liczy się pierwsze wrażenie, więc zapraszając nowych gości do swojego świeżo wyremontowanego lub wybudowanego domu, swoje pierwsze wrażenie, w głównej mierzę będą opierać o wygląd twojej elewacji, a to przy zachowaniu pewnych elementów może stać się wizytówką każdego domu.
W tym przypadku pewnych rzeczy przeskoczyć się nie da i przystępując do rozmów o elewacji już na wstępie należy zaznaczyć, że jej estetyka w głównej mierze zależy od wniesionego wkładu. Rozpiętość cenowa jest spora, jednak jeżeli zależy nam na najwyższej jakości powinniśmy się przygotować na cenę nawet do 2 tys. zł za 1 mkw.
Po dziś dzień główną technologią stosowaną w budownictwie jest tynk na siatce, tzw. technologia mokra. Jej powszechne zastosowanie wiąże się z ceną, gdyż każdy inny rodzaj jest znacznie droższy. Modnym rozwiązaniem są różnego rodzaju imitacje materiałów bardziej szlachetnych, np. piaskowca, granitu, betonu architektonicznego, klinkieru czy drewna. Sprawia to, że elewacja wygląda lepiej i nie jest przy tym dużo droższa.
Obecnie stosowane są również elewacje z płyt warstwowych. Tego typu rozwiązania stosuje się przeważnie na obiektach przemysłowych i służą jako zamiennik elewacji aluminiowo-tworzywowych oraz kasetonowych. Dodatkowo zaletą elewacji z płyt warstwowych jest ich konstrukcja, która nie przechodzi przez izolacje, ponieważ płyty same w sobie są izolacją. Zaletą tej technologii jest również stosunkowo niska cena, ale również jest łatwozmywalna oraz odporna.
Kolejnym rodzajem jest elewacja wykonana ze spieków kwarcowych, wykonywana z kamienia zgniatanego w wysokiej temperaturze do formy płyty. Jest to dość elastyczna i cienka forma (ok. 1 cm grubości), którą można nakleić na elewację, czyli dostosować do niej technologię lekką i mokrą. Podczas pracy z tego typu technologią należy użyć odpowiednich materiał. Nie polecamy rozwiązań energooszczędnych i dwuszybowych.
Kolejną technologią, tym razem dla odważnych, jest szkło które jednocześnie chroni przed upływem ciepła oraz przenikaniem promieniowania słonecznego. Wiadomo jednak, że nie każdy z nas zdecyduje się na tego typu rozwiązanie.
Trwałość elewacji w dużej mierze zależy od fachowego wykonania przez wykonawcę, który najczęściej daje nam na nią 5-letnią gwarancje. Ważne jest, żeby później odpowiednio o nią zadbać. Jej pielęgnacja nie należy do procesów zaawansowanych, jedyne co musimy zrobić to raz w roku przeczyścić ją wodą pod ciśnieniem, jeżeli to elewacja odporna na wodę. Dodatkowe elementy takie jak piaskowce czy kamienie wymagają stosowania impregnatów zabezpieczających przez wchłanianiem wilgoci. Na sam koniec warto zaznaczyć, że szczególnie trudne w pielęgnacji jest naturalne drewno, przez co lepiej zastosować jego imitację.