Rośliny doniczkowe stanowią bardzo ważny element wyposażenia naszych mieszkań i domów. Nie tylko pięknie przyozdabiają otoczenie, ale mają też szereg właściwości pozytywnie wpływających na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto dowiedzieć się co nieco na temat ich preferencji dotyczących warunków nasłonecznienia i innych elementów utrzymania.
Świat roślin doniczkowych jest niezwykle różnorodny – mają różne wymagania, odmienne są sposoby ich pielęgnacji. Czym warto kierować się przy wyborze?
Jednym z podstawowych kryteriów wyboru rośliny pokojowej powinien być stopień nasłonecznienia pomieszczenia, w którym będą znajdować się nasze zielone skarby. Są bowiem rośliny potrzebujące stałego dostępu do promieni słonecznych i takie, które zdecydowanie bardziej preferują zacienione miejsca.
Sukulenty i palmy – wielbiciele nasłonecznionych miejsc
W mocno nasłonecznionych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się rośliny pochodzące naturalnie z miejsc, gdzie na ogół jest bardzo gorąco, czyli Afryki bądź Australii. Należą do nich przede wszystkim sukulenty, magazynujące wodę w tkankach oraz kserofity – rośliny sucholubne, a także palmy czy sagowce.
Do najpopularniejszych sukulentów należą kaktusy. Te rośliny wytworzyły niebywałą wręcz zdolność pozostawania bez dostępu do wody. Z racji tego, że pochodzą z terenów pustynnych, można prawie zapomnieć o ich podlewaniu – wystarczy zrobić to raz w miesiącu. Kaktusy najlepiej trzymać w doniczkach z otworami, dzięki którym rośliny będą mogły regulować sobie dostęp do wilgoci. Podlewamy je od dołu, pamiętając, aby woda nie dostała się do liści.
Innym popularnym sukulentem jest aloes (drzewiasty lub zwyczajny). Aloesy to rośliny dość pokaźnych rozmiarów, dlatego najczęściej trzymane są bezpośrednio na podłodze lub w donicach na niewielkim podwyższeniu, chociaż mniejsze odmiany sprawdzą się tez na parapecie. Podlewamy je nieco częściej od kaktusów, wtedy, gdy ziemia będzie sucha. Można je rozmnażać przez pobranie szczepków, należy jednak pamiętać, żeby nie robić tego zimą, kiedy rośliny przechodzą w stan spoczynku.
Do rodziny sukulentów należy tez grubosz, którego odmiana – grubosz jajowaty nazywana jest drzewkiem szczęścia. Posiada od mięsiste liście i rozrasta się najczęściej do postaci miniaturowego drzewka. Inna popularna w Europie odmiana tej rośliny to grubosz drzewiasty, charakteryzujący się specyficznymi pierzastymi liśćmi, zakończonymi czerwoną obwódką. Trzeba pamiętać, że w okresie zimowym grubosze nie przepadają za ciepłem, więc nie należy ich hodować w pobliżu kaloryferów. Nadają się do rozmnażania poprzez sadzonki liściowe albo wierzchołkowe.
Do popularnych światłolubnych roślin pokojowych należą też palmy i sagowce. Dochodzą do dużych rozmiarów, więc nie nadają się na parapet. Wymagają podlewania mniej więcej raz w tygodniu (w okresie zimowym jeszcze rzadziej), chociaż są odporne na susze. W gorące dni dobrze jest je zraszać niewielką ilością wody.
Rośliny cieniolubne
Jeśli zamierzamy hodować rośliny w bardziej zacienionych miejscach, najlepiej sprawdzą się paprocie, bluszcze, skrzydłokwiaty czy kalatee.
Paprocie to jedne z najpopularniejszych wiszących roślin pokojowych. Szczególnie cenione są za swoje właściwości oczyszczające i jonizujące powietrze, dlatego zaleca się ustawianie ich w sąsiedztwie sprzętu elektronicznego. Dobrze sprawdzają się też w domach nałogowych palaczy. Trzeba pamiętać, że są to rośliny lubiące wilgoć, dlatego bardzo ważne jest regularne ich podlewanie.
Inną często spotykaną w naszych domach rośliną cieniolubną jest bluszcz. W odróżnieniu od paproci, roślina ta nie wymaga częstego podlewania, które może spowodować jej obumieranie. Bluszcz doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie może się znacznie rozrosnąć, np. na balkonach.
W ostatnim czasie coraz większa popularność zyskuje skrzydłokwiat. Rośliny te mają charakterystyczne podłużne, białe kwiaty, które mogą pojawiać się praktycznie przez cały rok. Skrzydłokwiaty najlepiej „czują się” w środowisku półcienia. Wymagają niezbyt częstego podlewania, najlepiej raz na dwa-trzy dni. Są bardzo odporne. Z powodzeniem można trzymać je w łazienkach czy na klatkach schodowych.
Do znacznie bardziej wymagających roślin należy kalatea. Mimo że preferuje cieniste położenie, do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje dużej ilości ciepła i częstego podlewania. Charakteryzuje się dużymi, efektownymi liśćmi w różnych odcieniach zieleni i czerwieni. Zimę najlepiej przetrwa w nasłonecznionej łazience.
W kontekście nasłonecznienia warto wspomnieć też o storczykach, zwanych orchideami. Te popularne, wspaniale kwitnące kwiaty preferują łagodne, rozproszone światło, najlepiej sprawdzi się umieszczenie ich w półcieniu.
Jak widać różnorodność roślin doniczkowych jest naprawdę ogromna. Jedne uwielbiają duże ilości słońca, inne lepiej czują się w półcieniu. Rośliny pokojowe różnią się też w potrzebach dotyczących ilości wody i sposobu ich podlewania. Warto więc zastanowić się, które z nich wybrać w związku z naszymi warunkami lokalowymi czy też obowiązkowości w ich utrzymaniu i pielęgnacji.