Dzisiaj jest: 19.04.2025Imieniny obchodzą: Adolf, Czesław, Leon, Włodzimierz

Reklama

Wykończenia wnętrz w stylu lat 30. powracają do łask?

06.05.2024

fot. Pixabay
Reklama

Co łączy blichtr, elegancje i klasę? Odpowiedź jest prosta, to styl z lat 30. zwany art deco, który coraz częściej służy nam jako motyw przewodni wykończenia wnętrz, kończąc niejako erę chłodnego minimalizmu w naszych domach.

Styl art deco zrodził się jeszcze przed wybuchem I wojny światowej. Swoje lata rozkwitu przeżywał w latach 20., a na dobre rozkwitł w latach 30., przez co do dnia dzisiejszego zwany jest potocznie stylem lat 30. W zasadzie w ciągu kilku lat podbił on cały świat i był widoczny w domach Moskwy, Nowego Jorku oraz Tokio (pałac księcia Asaki).

Czynników wpływających na powrót stylu art deco jest wiele, ale jednym z ważniejszych jest przede wszystkim przesyt prostotą, bielą i pustych ścian, a to z kolei skłania nas do poszukiwania nieco bardziej burżuazyjnych rozwiązań niż dotychczas, bo właśnie słowo burżuazja oddaje najlepiej ducha tego stylu.

Art deco to rozbudowany styl, na który wpływa wiele dziedzin, m.in. malarstwo, architekturę, rzemiosło artystyczne. Co więcej, to właśnie w latach 20. I 30. w historii sztuki datuje się wyodrębnienie wzornictwa przemysłowego, jako odrębnej gałęzi sztuki. W art deco przykładano uwagę do rygoryzmu, tzn. forma miała być dokładnie określona. Brak w nim chaosu, a przeważa koncepcja realizowana od etapu projektowania.

Art deco posługuje się zasadami i kształtami geometrycznymi. Wszystko jest uporządkowane, ma określony cel i powód. Każda kreska na szkicu architekta ma być dopracowane w największym stopniu. Znajduje to swoje odbicie w owocach tamtego okresu. Meble art deco charakteryzują się klasyczną formą. Jednak linie sprzętów nie zawsze są ostre i strzeliste. Piękne i nowoczesne fotele i krzesła, były najczęściej jakby okręgiem przeciętym w połowie, do tego nierzadko występowały wypolerowane forniry ich pleców z niespotykanego drewna.

Tworząc np. salon nie możemy zapomnieć o porzuceniu minimalizmu. Jednak dzięki geometrycznej formie przedmiotów łatwo będzie nam stworzyć spójną aranżacje. Warto również zainwestować w drogie materiały, zapomniane ostatnio szlachetne gatunki drewna, kryształy, aksamit i marmur.

Wśród wielu projektów współczesnych apartamentów odnajdujemy echa tego nurtu. Przykładowo styl, który często określa się mianem nowojorskiego szyku jest bardzo blisko gatunkowo art deco, gdzie stosowana jest dużo ilość srebra, kryształu, luster oraz kontrastowego łączenia barw na zasadzie czerni i bieli. Przede wszystkim co to najbardziej wyróżnia styl art deco to proste, geometryczne kształty.

 

Czytaj również

fot. Pixabay

Recepta na wybór odpowiedniego dywanu jest znacznie prostsza niż mogłoby się to pierwotnie wydawać.

Wielkanocne dekoracje stołu: proste i tanie pomysły, które Cię zachwycą!

Chcesz, żeby Twój wielkanocny stół wyglądał jak z Pinterest, ale masz wrażenie, że to magia niedostępna dla śmiertelników? Spokojnie! Pokażę Ci kilka trików, dzięki którym wyczarujesz świąteczną atmosferę bez wydawania fortuny i stresowania się

fot. Pixabay

W potyczce z ponurą aurą, najlepszą naszą bronią będą białe meble i ściany.

fot. Ferro

Gdy urządzamy salon kąpielowy, długo zastanawiamy się nad wyborem wanny i glazury. Armaturę czasem traktujemy tylko jako uzupełnienie aranżacji.

Reklama