Na pierwszy rzut oka wybór odpowiedniej podłogi może wydawać się banalny i nierzadko traktowany jest jako konieczna formalność. Warto jednak zastanowić się nad tą kwestią kilka chwil dłużej oraz pomyśleć o przeznaczeniu pomieszczenia.
Drewniane podłogi słyną z długowieczności i klimatu, jaki nadają we wnętrzu naszych domów lub mieszkań. Na wstępie należy określić w jakim pokoju znajdzie się nowa podłoga, bo właśnie od intensywności korzystania z poszczególnego pomieszczenia powinien w największym stopniu zależeć nasz wybór.
Drewniane podłogi zamykamy w czterech klasach określających ich twardość. W związku z czym w przypadku sypialni powinniśmy zdecydować się na średni stopień twardości, reprezentowanym przez takie gatunki drzew jak klon europejski, brzoza oraz olcha. Tego rodzaju rozwiązanie świetnie nadaje się również do pokoju gościnnego oraz mało uczęszczanych pomieszczeń.
Tam gdzie serce naszego domu bije najwyraźniej, czyli w hallu, salonie, jadalni oraz w pokojach dziecięcych, powinniśmy nasz wybór kategorii przesunąć oczko wyżej. W przestrzeniach, gdzie spędzają czas dzieci oraz goście, podłoga narażona jest na zarysowania oraz wgniecenia, w związku z czym najbardziej powinna nas interesować podłoga wykonana m.in. z dębu, buku, jesionu, czereśni, wiśni, orzecha, iroko oraz mahoniu.
Poza wyżej wspomnianymi gatunkami klasy II i III istnieją jeszcze dwie kategorie, które bardzo rzadko znajdziemy w domach lub mieszkaniach. I kategoria, o miękkiej twardości, nie jest raczej stosowana do wykonania podłóg, a zaliczamy do niej sosnę oraz jodłę. W przypadku najtwardszych typów drzewa, jak m.in. palisander, jatoba, klon kanadyjski oraz badi, są one najczęściej spotykane w urzędach oraz biurach.
Nie zapominajmy, że długowieczność drewnianych podłóg nie wymaga od nas żadnych działań pielęgnacyjnych. Pomimo swojej wytrzymałości są one narażone w największym stopniu na działanie czynników atmosferycznych oraz naturalny proces starzenia. Nie zapominajmy, że raz na kilka lat (w zależności od rodzaju drewna i jego zużycia) powinniśmy zdecydować się na cyklinowanie.
W głównej mierze, kiedy wybieramy określoną podłogę, to producenci informują nas co ile lat należy wykonać cyklinowanie. Nie mniej jednak przez wzgląd na wypaczanie drewna oraz powstawanie szpar wymaga on regularnej konserwacji.